H.Yıldırım Ağanoğlu

1968 yılında İstanbul-Fatih'te doğdu. Babası Sancak bölgesinin Prijepolje, annesi ise Yugoslavya'nın Üsküp şehrinde doğmuştur. İstanbul Ünv. Ed. Fak. Tarih Bölümü'nden 1989 yılında mezun oldu. T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'nda 27 yıldır Araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Kurumda 2004-2010 yılları arasında Rumeli Araştırmaları Grup Başkanı olarak görev yaptı.

Evli ve dört çocuk sahibidir. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalında "Türkiye'de Göç ve Göçmen Meselesi, Balkan Harbi Sonrası Örneği(1912-1914)" adlı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Kaleme aldığı Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Balkanlar'ın Makûs Talihi GÖÇ adlı eseri 2001 yılında yayınlandı. Bundan sonra Makedonya, Kosova, Bosna-Hersek, Batı Trakya, Üsküp, Struga, Adakale ile ilgili kitapları yayınlandı.

Balkanlar ve Göç ile ilgili tebliğleri ile Ulusal ve Uluslararası birçok panel ve sempozyuma katıldı. Yurtiçi ve yurtdışında konferanslar verdi. 2005 yılında TRT'de yayınlanan 14 bölümlük Balkanlar ve Göç adlı belgeselin danışmanlığını yaptı. Balkanlar ile ilgili tarihten günümüze bir kültür köprüsü oluşturmak gayesiyle yazdığı yazıları çeşitli dergi ve günlük gazetelerde yayınlanmıştır. Tek Rumeli tv'de Balkan Savaşı'ndan Balkan Barışı'na programının 41 hafta boyunca yapımcı ve moderatörlüğünü üstlendi. 

Yazarın Tüm Yazıları